• Zákaz koupání a rybolovu v rybníku V Rohožníku a Lítožnice a v Říčanském potoce

Zákaz koupání a rybolovu v rybníku V Rohožníku a Lítožnice a v Říčanském potoce

Praha řeší následky požáru skladu v Uhříněvsi. V okolí platí zákaz koupání a rybolovu - informace MHMP

V souvislosti s nedělním požárem skladu drogistického zboží v pražské Uhříněvsi vydal odbor ochrany prostředí pražského magistrátu na základě zákona o vodách rozhodnutí o bezodkladném provedení opatření k nápravě závadného stavu. Tím uložil odstranění kapalných nebezpečných látek, které tvoří lagunu u objektu. Povinnost k odstranění má majitel, ale vzhledem k hrozícímu nebezpečí ji zatím urychleně řeší magistrát spolu se zasahujícími hasiči a specializovanou firmou Dekonta. V okolí také platí zákaz koupání a rybolovu.

Z objektu unikly rozpustné látky, které tvoří silně zásaditý chemický mix. Magistrát i hasiči pravidelně odebírají vzorky vody na vodních plochách a tocích. Zpočátku sice došlo k úhynu menšího množství ryb, nyní je ale situace stabilizovaná.

Ve vodě jsou však stále zvýšené hladiny zásaditých látek, proto velitel zásahu pražských hasičů rozhodl o zákazu koupání, rybolovu a čerpání vody v okolí lokality. Konkrétně se jedná o Říčanský potok a rybníky Rohožník, Lítožnice a preventivně o Podleský rybník.

Město, Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy a všichni zúčastnění činí vše proto, aby byly následky havárie co nejmenší. Dozorována je rovněž likvidace nebezpečných látek tak, aby bylo co nejvíce ochráněno životní prostředí. Dnešního jednání na pražském magistrátu se zúčastnili právní zástupci majitele objektu, se kterými budou všichni zúčastnění dále v kontaktu.

Vzhledem okolnostem je tato mimořádná událost řešena také podle zákona o IZS – tedy jako havárie v souvislosti s používáním nebezpečných chemických látek. Na majitele objektu se tak vztahují zvláštní povinnosti související mimo jiné s likvidací odpadu.

Upozorneni udalosti.jpg

Osoba odpovědná za aktuálnost informací: Majerová Alena