Příspěvky občanů do ÚZ

Příspěvek do červnového vydání Újezdského zpravodaje ing. Jiřího Lameše

Nová Redakční rada Újezdského zpravodaje pouze pro vyvolené?
Na březnovém ZMČ Praha 21, kde se mimo jiné projednávala ostudná cenzura článků občanů Újezda nad Lesy, bylo požadováno rozšíření Redakční rady Újezdského zpravodaje (dále RR) o zástupce všech politických uskupení, které by zabránilo  další cenzuře. Tolik teorie. Jaká ale byla praxe?

Dne 15. 4. 2011 obdržely VV Praha 21 - Újezd nad Lesy od sekretariátu starosty dopis tohoto znění:
Dobrý den,
z pověření starosty MČ Praha 21 pana RNDr. Pavla Roušara si Vás dovoluji seznámit s výsledkem jednání Rady MČ Praha 21.
 Rada MČ Praha 21 se na svém posledním zasedání dne 12. 4. 2011 rozhodla o rozšíření Redakční rady Újezdského zpravodaje (RR) o zástupce navrženými jednotlivými volebními uskupeními zde v Újezdě. Obracím se proto na Vás, abyste za každé volební uskupení dali návrh na člena RR, který se bude podílet na budoucím rozvoji Újezdského zpravodaje.
Volba členů RR proběhne na dalším zasedání dne 26. 4. 2011. Prosím Vás tedy o zaslání vhodných kandidátů do 21. 4. 2011 do 12:00 hod. V případě více kandidátů, zvýšíte šanci na hladký průběh hlasování, u více kandidátů uvádějte i pořadí Vašich preferencí.

VV tedy obratem navrhly do RR zastupitele Petra Duchka a jako druhého v pořadí Ing. J. Lameše.
Asi po týdnu zavolal starosta Roušar Ing. Lamešovi a z jeho projevu vyplynulo, že žádá, aby VV delegovaly do RR jiné zástupce, kteří by měli větší šanci, být RMČ Praha 21 zvoleni, neboť se domnívá, že námi zvolené kandidáty Rada neschválí. Na otázku, jak může takto dopředu předjímat rozhodnutí Rady, nebylo starostou smysluplně odpovězeno. Nicméně pan starosta měl pravdu. Současná RMČ Praha 21 má takovou hrůzu z objektivní kritiky a tedy i z VV Praha 21 - Újezd nad Lesy, které jsou v současnosti jedinou aktivní opozicí v Újezdě nad Lesy, že nikoho z navržených členů této strany do RR nezvolili. Zřejmě si současná Rada MČ P21 osobuje právo pomíjet přání občanů vyjádřené volebním výsledkem, když si dovolí nezvolit do RR zastupitele, tj. člověka, který byl občany Újezda nad Lesy, řádně zvolen v tajných volbách. Zato manželka pana starosty byla do RR zvolena bez jakýchkoliv problémů.
Je opravdu smutné sledovat, jak se proklamovaná úderná hesla stran, které se podílí na vedení obce, o zapojení občanů do řízení obce při kontaktu s realitou mění v prázdné fráze a jak se tento nesourodý slepenec levého i pravého spektra spolu s  představiteli tzv. občanské společnosti dojemně shodnou na potlačování jakékoliv kritiky, která poukazuje na jejich chyby, nedemokratické vedení a rozhodování.
Co tedy říci na závěr?  Snad jen konstatovat, že v květnovém čísle ÚZ opět nebyly uveřejněny články představitelů VV. Navíc  květnové číslo ÚZ dostalo charakter inzertních novin. Ovšem inzertních novin ve světovém formátu. Kdysi se takovým formátem pyšnilo v ČR pouze Rudé právo-„největší a nejčtenější“. Pokud předešlá čísla ÚZ měla v průměru 34 - 38 stran, květnové číslo má stran 10. Z toho 4 strany jsou pouze inzerce!!  Cesta k přeměně ÚZ na hodnotné a pravdivě informující periodikum bude tedy ještě hodně dlouhá.

Ing. Jiří Lameš
předseda klubu VV Praha 21 - Újezd nad Lesy